Aylık Zeytin Bakım Önerileri Temmuz 2020

Gömeç Zeytinciler Derneği üyeleri Ziraat Mühendisi Süha Tuzlacı, ve Ziraat Teknikeri Emin Dereli zeytinlikler için aylık bakım önerilerini izleyicilerle paylaşmaya devam ediyorlar.

Temmuz ayı içinde zeytin meyvesinin çekirdek sertleşmesini tamamladığını, ve et oluşturma ve sürecine girdiğini belirten Sayın Süha Tuzlacı, bu dönemde ağaç için potasyum ve kalsiyum ağırlıklı bir besleme programı uygulanması gerektiğini söylüyor. Sayın Tuzlacı, Bölgemizde Haziran ayında yaşanan yağışlardan sonra zeytinliklerimizde gördüğümüz ot gelişimi dolayısı ile bahçelerimizi sürerken su kaybını asgaride tutmak için toprak işleme ekipmanlarımızın arkasına sürgü takmamız gerektiğini belirtiyor. Bunun yanında zeytin sineğinin takibi için yapışkan tuzaklar kurulmasını veya ilçe tarım müdürlükleri teşkilatlarının sinek sayımlarının takip edilmesini öneriyor.

Zeytinin su ihtiyacını tespit etmek için gözleme dayalı pratik bir öneri sunan Sayın Emin Dereli, en uygun sulama yönteminin damla sulama yöntemi olduğunu belirtip sulamanın az miktarlarda ve kısa aralıklı yapılmasının ağaç için daha faydalı olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir