Gömeç Zeytinciler Derneği Sohbet Toplantısı 24 Temmuz 2019

Üyelerimizin talebi üzerine 24 Temmuz 2019 Çarşamba günü saat 14:00’te Gömeç Park Tesislerinde bir sohbet toplantısı gerçekleştirdik.

Toplantı açılışı Dernek Başkanımız ve aynı zamanda Gömeç Belediye Başkanı olan Sn. İrem Himam tarafından yapıldı. Başkanımız toplantı sırasında Gömeç’te zeytinlikler arasında yolların düzenlenerek yürüyüş parkurları oluşturulması ve zeytin rotası düzenlenmesine ilişkin çalışmaların başlatıldığını belirtti. Bu çalışmalar için gerekli kaynağın temin edilmesi adına adımların atılmakta olduğunu anlattı.

Sn. Can Aytekin tarafından Eylül 2018’de gerçekleştirilen toplantıdan bu yana Dernek olarak yapılan faaliyetler ve katılınan toplantılar konusunda üyelere bilgi verildi. En son 3. Tarım Şurası Kapsamında davet edildiğimiz Balıkesir İl Tarım Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda görüşülenler anlatıldı.

Hasat dönemlerinde işçi bulma konusunda yapılabilecek çalışmalar, makine temini gibi konularda desteklemeler ve hibelere ilişkin konular münazara edildi. Uçakla ilaçlamanın bu sene gerçekleştirilmeyeceği belirtilerek, üyelerimizin kendilerini zararlılarla mücadele etmek için hazırlamaları istendi.

Kooperatif veya Birlik olarak yapılanmanın getireceği avantajlardan bahsedildi. Bu konunun artı ve eksilerinin araştırılmasına karar verildi. Ahmet Simav tarafından Tasfiye halindeki Tariş Gömeç Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifinin durumu hakkında bilgi verildi.

Derneğimize ait internet sitesinde yer alan bilgilerin ve içeriğinin daha da geliştirilerek zenginleştirilmesine karar verildi. Dernek üyelerimizden Sn. Şeref Bey’in doğru bilgiye ulaşabilme ve gerek sosyal medya ve gerekse internette dolaşan bilgi kirliliğinden arınma adına internet sitemizin bölge üreticilerimiz için kaynak olarak kullanılabilmesi görüşü doğrultusunda çalışmaların yapılacağı belirtildi. Ayrıca internet sitemizde soru/cevap şeklinde bir bölüm açılarak üreticilerimizden gelecek soruların yanıtlanmasının gerekliliği belirtildi.

Sn. Harun Tiftikçi tarafından Sn. Mücahit Kıvrak’ın bir sonraki toplantıya çağrılması ve bölge üreticimize verilebilecek eğitimlerin tespiti ve bir takvim oluşturulması konusunda kendisinden destek istenmesi fikri belirtildi.

Üreticilerimizin ilaçlama konusunda bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekliliği görüşüldü. Ahmet Simav tarafından , özellikle halkalı leke mücadelesinde bakır kullanımında yaprakların iç ve dışının tamamen yıkanması gerektiği, bunun ancak etkin pulvarizatörlerle sağlanabileceği belirtildi.  

Yiğit Üreten ve Emin Dereli tarafından kurumsal yapının önemi ve birlikte hareket etmenin sağladığı avantajlardan bahsedildi. Yiğit Üreten ayrıca Dernek çatısı altında faaliyetlerin proje ve planlamalarının titizlikle yapılması gerektiğini, işlevselliğin arttırılması ve sağlam temeller atarak hızlı ve sağlıklı bir şekilde ilerleyebilmek için Derneğimiz çatısı altında bulunan insan kaynağının etkin olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Bu bağlamda kendi tecrübe alanlarında çalışacak üyelerimizin desteğiyle, tespit edilen sorunlar ve geliştirilmesi gereken konular üzerinde çalışacak çalışma kurullarının oluşturulmasının gerekliliğinden bahsetti.

PTT temsilcisi Sn Barış Bey  tarafından üyelerimize sağlanan hizmetlere ilişkin detaylı bilgi verildi. Yurt dışına 2 kg.’a kadar olan ürünlerini bürokrasiye takılmadan nasıl gönderebilecekleri konusunda bilgi verildi.

Sohbet toplantılarının özellikle hasat tarihine kadar ayda bir kere yapılması fikri benimsendi. Bir sonraki toplantının 21 Ağustos saat 14:00’te aynı yerde yapılmasına ve takip eden toplantıların okullar açıldıktan sonra ve hasat dönemi başlangıcında yapılmasına karar verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir